Zanim kupisz gablotę lub witrynę – praktyczny poradnik

Mieszkając i pracując w społeczności liczącej większą ilość osób bardzo ważna jest wymiana informacji. Służą do tego różnego rodzaju narzędzia i nośniki, jednak wciąż najskuteczniejsze są informacyjne tablice ogłoszeń. Kiedyś były to bardzo proste deski do których klejono lub przypinano pinezkami odręcznie napisane na kartkach informacje. Z czasem tablice te stawały się mało estetyczne.

W nowoczesnych budynkach, na korytarzach, klatkach schodowych najefektowniej prezentują się wiszące witryny i gabloty. Na zewnątrz, przed budynkami, na ich ścianach czy przy chodnikach, na przystankach autobusowych, tramwajowych i peronach, najodpowiedniejsze są zamykane witryny i gabloty zewnętrzne.

Gabloty i witryny – funkcje informacyjno-ogłoszeniowe i reklamowe

Gabloty ogłoszeniowe i witryny informacyjne zależnie od potrzeb, mogą pełnić funkcję informacyjno-ogłoszeniową lub reklamową. Jeżeli zależy nam na poinformowaniu mieszkańców osiedla o okresowym przeglądzie instalacji gazowej to użyjemy określenia gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa czy witryna informacyjna, witryna ogłoszeniowa. Podobnie będzie, kiedy gablota czy witryna będzie zawierać informację o terminie wymiany dowodu osobistego w urzędzie, czy rozkład jazdy na przystanku czy peronie. Kiedy jednak gablota zawieszona lub postawiona będzie w sklepie, punkcie usługowym, hotelu czy restauracji będzie ona nazywana gablotą reklamową czy witryną reklamową. W miejscach tych gabloty i witryny służą zaprezentowaniu oferty, produktu, usługi czy promocji. Działanie to ma za zadanie przekonać nas do skorzystania z tego co ma nam do zaoferowania dane miejsce czyli służy reklamie.

Gabloty i witryny do użytku zewnętrznego

Jeżeli chcemy powiesić lub postawić gablotę czy witrynę za zewnątrz musi ona spełniać kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim gablota i witryna zewnętrzna musi być odporna za działanie czynników zewnętrznych. Musi być ona wykonana z wytrzymałych materiałów. Polski producent gablot i witryn – forma Abikon, produkuje gabloty i witryny zewnętrzne z uchylnymi drzwiami z profili aluminiowych anodowanych. Ich plecy wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej i powlekanej. Rama przeszklona jest szkłem hartowanym o grubości 4mm. Gabloty i witryny wiszące na zewnątrz powinny być również zamykane. Dlatego gabloty i witryny firmy Abikon mają wmontowany w drzwi zamek na klucz. Jeżeli gablota czy witryna znajduje się w miejscu, gdzie w nocy brakuje dostatecznego oświetlenia zewnętrznego, powinna ona mieć wbudowane oświetlenie wewnętrzne. Szczególnie ważne jest to na przystankach i peronach, gdzie z rozkładu jazdy korzysta się również w nocy.

Na co zwrócić uwagę kupując gablotę czy witrynę

Podstawową rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest rozmiar gabloty. Gabloty i witryny zamawia się pod indywidualne życzenie klienta lub wybiera z oferty standardowej. Firma Abikon produkuje gabloty i witryny z profili o szerokości 63 mm. Głębokość gablot i witryn wynosi 46 mm. Zamawiając czy kupując gablotę czy witrynę należy określić czy ma ona mieć, oprócz dwóch stalowych zawiasów, teleskopy gazowe i czy ma mieć wbudowane oświetlenie LED. Wszystkie gabloty i witryny mają kolor standardowy kolor srebrny mat. Ich plecy mają zaś kolor biały, na którym dobrze prezentują się każdego rodzaju wydruki. Wszystkie gabloty i witryny wiszące mają z tyłu zamontowane uchwyty montażowe. Jeżeli kupujemy gabloty wolnostojące to musimy dodatkowo podać wysokość na jakiej ma ona się znajdować.

Brandowanie gablot i witryn – czyli logo lub nazwa firmy

Znakowanie produktów własnym logo lub nazwą firmy jest obecnie bardzo popularne. Dlatego gabloty i witryny mogą dodatkowo mieć miejsce na ich zamieszczenie. Stanowi je poprzeczka na górze gabloty i witryny. Poprzeczka ta, może również zawierać informację o charakterze gabloty czy witryny (np. tablica ogłoszeń, ogłoszenia, menu, rozkład jazdy, itp.), dane osoby lub instytucji będącej jej właścicielem.

Jak używać gablot i witryn aby w zachować je w dobrym stanie jak najdłużej

Jest kilka zasad, które stosując sprawią, że nasza gablota czy witryna będzie nam służyła bardzo długo. Pierwsza zasada dotyczy sposobu umieszczania materiałów w gablocie.

Jeżeli materiały zmieniamy często, tak jak ogłoszenia bieżące czy plakaty to najlepiej używać magnesów. Tył tablicy ma właściwości magnetyczne, dlatego ten prosty i wygodny sposób jest najbardziej odpowiedni. Magnesy w odróżnieniu do taśm i gum klejących, nie pozostawiają brudnych i trudnych do usunięcia śladów, szybko się je zdejmuje i nakłada oraz są bardzo tanie i wielkokrotnego użytku.

Gabloty i witryny, szczególnie te zewnętrzne, należy odpowiednio często czyścić i konserwować. Dotyczy to ram drzwi, szyby, zawiasów i innych dodatkowych elementów. Zawiasy i zamek trzeba stosownie do potrzeb oliwić.

Zapytaj o produkt